polski pop

Monika Brodka, góralka i artystka awangardowa

Monika Brodka to jedna z najzdolniejszych polskich wokalistek młodego pokolenia. Artystka wykonuje muzykę z gatunku pop. Drzwi do kariery otworzył wokalistce udział w Idolu, programie o charakterze talent show, którego trzecią edycję wygrała ze zdecydowaną przewagą właśnie Monika Brodka. Największe przeboje wokalistki, ukazały się na jej drugiej płycie o nazwie „Moje piosenki”, wśród których znalazły się, nucone do dziś, przez rzesze fanek utwory „Znam Cię na pamięć” czy „Miał być ślub”.

Monika Brodka urodziła się 7 lutego 1987 roku w podbeskidzkim mieście, znajdującym się na południu Polski – Żywcu. Muzyka i góralski folklor towarzyszyły gwieździe od najmłodszych lat życia w malowniczej Twardorzeczce, nie dziwi więc fakt, że mając sześć lat, mała wówczas Monika Brodka podjęła żmudną i trudną naukę gry na skrzypcach. Tuż po występie w Idolu, w 2004 roku na rynku ukazała się jej pierwsza płyta, pod tytułem „Mini Album vol. 1”. Krążek liczył sześć piosenek, wśród których znalazł się utwór „Ten”. W tym samym roku pojawiła się kontynuacja płyty o nazwie „Mini Album vol. 2”.

2005 rok przyniósł artystce niebywały rozgłos. Monika Brodka została wówczas nominowana do jednej z najbardziej prestiżowych nagród polskiej sceny muzycznej, Fryderyków, w aż czterech kategoriach. Nagrody głównej jednak nie zdobyła, została za to wyróżniona Superjedynką, za debiut roku. W tym samym czasie jej pierwsza płyta pokryła się złotem. Monika Brodka w 2008 stworzyła też trzy zupełnie nowe piosenki, na cele współpracy przy polskiej odsłonie kultowego serialu „BrzydUla” Realizowanego z ramienia telewizji TVN.

Trzeci krążek wokalistki, ujrzał światło dzienne w 2010 roku i nosił nazwę „Granda” i w przeciągu bardzo krótkiego czasu, został dwukrotnie pokryty platyną oraz nagrodzony Fryderykiem, w kategorii muzyka rozrywkowa. Monika Brodka trzykrotnie wystąpiła w popularnym talk show, prowadzonym przez Kubę Wojewódzkiego, kolejno w 2004, 2005 oraz 2012 roku. W 2007 roku Monika Brodka udzieliła też głosu jednej z postaci w animowanym filmie, od tytułem „Wojownicze Żółwie Ninja”.

Dodaj komentarz