polski hip-hop

Peja, czyli od judoki do rapera

Peja, a konkretnie Ryszard Waldemar Andrzejewski to znany polski artysta sceny hip-hopowej. Sławę przyniosła mu działalność w zespole Slums Attack oraz występ w filmie dokumentalnym „Blokersi”. Muzyk nagrywa też solowe płyty, zajmuje się również produkcją albumów innych artystów. Jego życiu towarzyszy sporo kontrowersji i skandali, w tym wydarzenia z 2009 roku, kiedy to podczas koncertu Peja oburzony negatywnym gestem jednego z nastolatków podburzył tłum do wymierzenia „sprawiedliwości” i zaatakowania małoletniego. W efekcie pobita została całkiem inna osoba, a raper musiał odpowiadać przed sądem za publiczne zachęcanie do linczu.

Ryszard Andrzejewski, znacznie lepiej znany pod pseudonimem Peja urodził się w 1976 roku w Poznaniu. Nie miał łatwego życia. Jego rodzina nie była bogata, a w dodatku gdy był dzieckiem, zmarła jego matka. U progu dorosłości nowotwór zabrał z tego świata także ojca. Jedyną placówką naukową, jaką udało mu się skończyć, była szkoła podstawowa. Światem rapera przez wiele lat był sport. Peja trenował piłkę nożną, karate, a także jiu-jitsu. Najbardziej pasjonowało go jednak judo, w którym został nawet mistrzem Polski w kategorii Młodzicy. Polski Związek Judo przyznał mu nawet odznaczenie za zasługi dla promocji sportu. Dwukrotnie żenił się. Obecnie Peja jest w szczęśliwym związku małżeńskim z własną menedżerką Pauliną Stefańską, ma też córkę.

W życiu artysty wygrała jednak muzyka. Peja interesował się hip-hopem od dzieciństwa, a w nagrania zaangażował się w 1993 roku, zakładając wraz z Icemanem grupę Slums Attack. Zespół wydał kilka płyt, poruszając się przede wszystkim w nurcie gangsta rap Peja postanowił założyć też kolejną grupę pod nazwą Ski Skład. Jednak to właśnie w Slums Attack Peja odniósł pierwszy duży sukces. W 2001 roku album „Na legalu?” nagrano co prawda z dużymi kłopotami (nagrania uległy zniszczeniu i trzeba było na nowo montować materiał), jednak okazał się prawdziwym przebojem. Docenili go fani, kupując tysiące krążków, a także krytycy, nagradzając artystów Fryderykiem. W tym samym roku do kin wszedł film dokumentalny „Blokersi”, w którym jednym z głównych bohaterów był Peja. Slums Attack nagrał też kilka piosenek na płytę promującą produkcję reżysera Sławomira Latkowskiego.

Peja zajął się też działalnością solową, wydając pierwszą własną płytę w 2008 roku. Raper udzielał się też aktywnie na albumach innych artystów. Od 2013 roku muzyk postanowił zająć się przede wszystkim działalnością wydawniczą.

Dodaj komentarz