polski pop

Kayah – głos nie z tej ziemi

Kayah to pseudonim artystyczny wokalistki, której prawdziwe imię i nazwisko to Katarzyna Szczot. Jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich wokalistek. Na scenie muzycznej jest już od bardzo wielu lat i mimo to wciąż zaskakuje niesamowitą energią i sceniczną charyzmą. Kayah uważana jest za jedną z najlepszych polskich artystek nie bez powodu. Jej piosenki znają wszyscy mieszkańcy Polski, a każda kolejna jest ogromnym, komercyjnym sukcesem.
Początki kariery
Niewiele osób wie, że Kayah swój debiut zaliczyła w Opolu, gdzie wystąpiła ze swoją piosenką pt. „Córeczko”. Niesamowity głos, odkrycie roku 1988 sprawiło, że piosenka Kayah znalazła się na ustach wszystkich ludzi. Jakiś czas później, artystka zaprezentowała go również podczas Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, gdzie również zrobił furorę. Ten rok był dla wokalistki bardzo przełomowy. Ukazała się bowiem jej debiutancka płyta zatytułowana po prostu Kayah.
W 1993 roku została nagrodzona Bursztywnowym Słowikiem podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Nagrodzona została wówczas piosenka „Jak liść”.
Największe hity muzyczne artystki to takie utwory jak „Na językach”, „Supermanka” czy „Fleciki”. Utwory oraz głos Kayah pokochali wszyscy Polacy, a stacje radiowe bez przerwy puszczały jej utwory w swoich rozgłośniach. Nie było miasta w którym nie można byłoby usłyszeć Kayah na ulicy czy w restauracji. Artystka odniosła spektakularny sukces.
Współpraca z Bregovićem

Płyta pt. Kayah i Bregović była zdecydowanie największym sukcesem muzycznym artystki. Serbski muzyk doskonale dopasował się do Kayah i razem stworzyli niesamowitą płytę. Płyta okazała się bestsellerem i zyskała najbardziej pożądany tytuł – diamentowej płyty. Muzyka, która znalazła się na krążku to połączenie popu z folkiem i muzyką cygańską. Wszyscy słuchali wówczas „Śpij kochanie, śpij” oraz „Prawy do lewego”.

Krzysztof Kiliański i Kayah

To kolejna współpraca, która okazała się dla artystki bardzo owocna. Wydana w 2005 roku płyta i piosenka „Prócz ciebie, nic” zdobyła nagrodę Fryderyka jako piosenka roku. Niesamowita, przejmująca, pełna emocji i romantyzmu nuta przypadła do gustu wszystkim.

Kayah i The Voice Of Poland

W roku 2011 roku Kayah została wybrana jurorką wyjątkowego program muzycznego Telewizji Polskiej “The Voice Of Poland”. Wraz z Anną Dąbrowską, Adamem Nergalem Darskim oraz Andrzejem Piasecznym wyszukiwała najlepszych talentów wśród muzyków amatorów, którzy podczas przesłuchań w ciemno prezentowali swoje umiejętności.

Życie prywatne

Mówi się, że Kayah nie miała w życiu szczęścia w miłości. Bardzo długo była żoną Rinke Royensa, swojego ówczesnego producenta z którym ma syna Rocha. Dużo kontrowersji wzbudził później także jej związek z Sebastianem Karpielem-Bułecką, liderem zespołu ZakoPower. Obecnie Kayah nie pozostaje w żadnym związku i skupia się na wychowywaniu syna, a także tworzeniu muzyki, swojej największej miłości. Jest również właścicielka wytwórni muzycznej o wdzięcznej nazwie „Kayax”.

Dodaj komentarz