polski pop

Michał Szpak – polski wokalny towar eksportowy

Michał Szpak to jeden z artystów najnowszej generacji, który pomimo swojego młodego wieku zdobył wiele nagród, a nawet został reprezentantem naszego narodu podczas konkursu muzycznego Eurowizja. Artysta wykonuje utwory z pogranicza muzyki pop i rock. To właśnie takie klimaty są najbliższe jego sercu i w nich czuje się najlepiej.

Michał Szpak ukończył Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, ulokowanym nie daleko jego rodzinnej miejscowości Jasło, w którym urodził się 26 listopada 1990 roku. Następnym krokiem na drodze edukacji Szpaka, było podjęcie studiów w Warszawie na kierunku psychologicznym. Pomimo zainteresowań muzycznych już od najmłodszych lat, Michał Szpak nigdy nie pobierał żadnych lekcji śpiewu. Pomimo tego, podczas nauki w liceum artysta należał do hardrockowego zespołu Whiplash. Ważnym elementem na wokalnej ścieżce Michała Szpaka był udział w muzycznym talent show emitowanym przez polską stację TVN o nazwie X Factor. Wziął on udział w pierwszej edycji tego wielkiego fonograficznego przedsięwzięcia. Już jego pierwszy występ doprowadził nie tylko jury ale i całą widownię do łez i wzruszenia. Artysta bowiem podczas castingów wykonał utwór Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest ten świat”. Dzięki temu, Michał Szpak przeszedł do kolejnego etapu i trafił do grupy prowadzonej przez Kubę Wojewódzkiego. Ostatecznie, zajął on w show drugie miejsce, ustępując pierwszeństwa jedynie Gienkowi Losce.

Niedługo po zakończeniu programu, artysta był jedną z gwiazd podczas Orange Warsaw Festival, co było pierwszym jego tak wielkim koncertem dla tak ogromnej liczby publiczności. Michał Szpak postanowił czerpać ze sławy garściami. Postanowił on następnie wziąć udział w jednej z edycji największego tanecznego show w Polsce, mianowicie w trzynastej odsłonie „Tańca z gwiazdami”, gdzie prezentował się bardzo dobrze w parze z profesjonalną tancerką Pauliną Biernat i ostatecznie zajął piąte miejsce, co jest doskonałym wynikiem i wielką satysfakcją dla samego wokalisty. Michał Szpak brał również udział w jednym z odcinków show o charakterze kulinarnym o nazwie „Ugotowani”, w którym rywalizował z aktorką Martą Wierzbicką, projektantką Natalią Nguyen oraz wokalistą Rafałem Brzozowskim zajmując kolejny już raz drugie miejsce.

Michał Szpak już kilkakrotnie prezentował swoje wokalne zdolności na festiwalu muzycznym w Opolu. Podczas pięćdziesiątej drugiej odsłony Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej właśnie w tej miejscowości zaprezentował polski odpowiednik piosenki „Real Hero” pod tytułem „Jesteś bohaterem”. Z tym oto utworem wygrał konkurs „SuperPremiery”. W 2015 roku ukazał się na rynku pierwszy kompletny album studyjny artysty o nazwie „Byle być sobą”. Został on zadedykowany niedługo wcześniej zmarłej matce wokalisty, która była jego wielką przyjaciółką i ostoją.

W 2016 roku Michał Szpak wyraził pragnienie reprezentowania Polski podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Pomyślnie przebrnął eliminacje i godnie zaprezentował nasz kraj podczas finałowego koncert w stolicy Szwecji – Sztokholmie, gdzie wykonał utwór „Color of Your Life”. Pomimo zajęcia trzeciego miejsca w głosowaniu widzów z całej Europy, ostatecznie zajął ósme miejsce, z powodu słabych ocen od stronniczych sędziów. Pomimo to Michał Szpak podbił serca nie tylko Polaków, ale i Europejczyków.

Dodaj komentarz