disco polo

„Ona tańczy dla mnie” zespołu Weekend podbiła Polskę

Założona w 2000 roku męska grupa muzyczna Weekend przez kilka lat bezskutecznie pukała do polskiego showbiznesu. Dopiero nagrany w 2012 roku utwór „Ona tańczy dla mnie” przyniósł boysbandowi nie tylko zainteresowanie słuchaczy, co tak naprawdę gigantyczną sławę wykraczającą poza granice Polski. Niezwykle łatwo wpadająca w ucho, taneczna piosenka szybko zapadała w pamięć fanów muzyki disco polo i nie tylko, sprawiając, że nie dało się od niej uwolnić. Śpiewały ją tłumy na piłkarskich stadionach, a nawet kibice skoków narciarskich zgromadzeni pod obiektami w Val di Fiemme podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym seniorów – w specjalnie przygotowanej wersji w języku angielskim. Weekend stał się znany i lubiany, a lider zespołu Radosław Liszewski jest zapraszany do udziału w wielu programach telewizyjnych i audycjach radiowych.

Zespół Weekend powstał w Sejnach, małym miasteczku położonym w północno-wschodniej części naszego pięknego kraju. Artyści są bez wątpienia najbardziej znanymi mieszkańcami tej miejscowości. Grupę założył Radosław Liszewski wraz z Tomaszem Jakubowskim, a warto dodać, że na samym początku z muzykami współpracował także Tomasz Niecikowski, który później podążył własną drogą, nagrywając takie hity jak „Cztery osiemnastki”. Weekend koncertuje od 2000 roku, a pierwszy album udało się wydać dwa lata później. Muzycy zostali zauważeni na festiwalach disco polo, jednak punktem zwrotnym w karierze boysbandu stał się 2012 rok i nagranie jednej z najsłynniejszych piosenek tego gatunku – „Ona tańczy dla mnie”.

Utwór stał się tak szybko znany również dzięki umieszczeniu go w internetowym serwisie Youtube, gdzie ma prawie sto milionów wyświetleń przez słuchaczy z całego świata. W 2016 roku dzięki tak ogromnej liczbie odsłon piosenka wskoczyła do globalnej czołowej setki najczęściej odtwarzanych utworów. Telewizja Polo TV w zorganizowanym przez siebie plebiscycie na największy hit wszech czasów muzyki disco polo umieściła hit zespołu Weekend na drugim miejscu, tuż za nieśmiertelnym przebojem „Jesteś szalona”.

Mimo że „Ona tańczy dla mnie” wydaje się szczytem tandety, podbiła serca słuchaczy. To prosta piosenka o chłopcu, który podczas zabawy w dyskotece zauważył piękną dziewczynę, która wydaje mu się przeznaczoną dla niego jak druga połówka pomarańczy. Patrzy jak ta cudowna kobieta się porusza i ma wrażenie, że ona tańczy tylko i wyłącznie dla niego. Te proste słowa obrazują sytuację, w jakiej znalazł się prawie każdy z nas, zakochując się szaleńczo i od pierwszego wejrzenia w zupełnie nieznajomej nam osobie. Weekend napisał tę piosenkę w zaledwie kwadrans, ale czasem wystarczy chwila twórczej weny, by odnieść sukces. „Ona tańczy dla mnie” została przetłumaczona między innymi na język angielski i grano ją w kilku europejskich państwach, przynosząc zespołowi Weekend jeszcze większy rozgłos.

W teledysku do tego utworu zaprezentowany został prosty układ choreograficzny, który bardzo szybko został zapamiętany przez słuchaczy i prezentowany między innymi podczas turniejów siatkówki, meczów piłki nożnej czy zawodów w skokach narciarskich. Powstało wiele przeróbek piosenki, począwszy od nadania „Ona tańczy dla mnie” jazzowych rytmów, aż po ciężką, metalową wersję. Weekend wskoczył do popkultury, koncertując na największych scenach naszego kraju na równi z uznanymi artystami, takimi jak Zakopower czy Afromental. Uświetnił między innymi noc sylwestrową w Warszawie.

Dodaj komentarz