polski rock

Kult, kontrowersyjni artyści polskiej sceny rockowej

Założony przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę zespół Kult to jeden z najbardziej znanych polskich bandów grających muzykę rockową. Sławę zyskał dzięki specyficznym brzmieniom i ciekawym instrumentom wykorzystywanym przez artystów oraz odważnym tekstom piosenek Kazika.

Kult gra już od 1982 roku, przyciągając na koncerty tysiące fanów, którzy doceniają przesłanie płynące z utworów tego zespołu. Kult niejednokrotnie atakował Kościół katolicki, komunistyczne władze Polski oraz stereotypy związane z naszym krajem, a w późniejszym okresie także nowy system gospodarczy i korporacje. Kult wykorzystuje w swoich kompozycjach także nietypowe instrumenty, takie jak banjo czy wibrafon.

Zespół Kult ma na swoim koncie czternaście albumów studyjnych, wśród których szczególnie doceniony został krążek „Ostateczny krach systemu korporacji”, wydany w 1998 roku. Kult nagrał między innymi: „Komu bije dzwon”, „Gdy nie ma dzieci” oraz piosenkę „Dziewczyna bez zęba na przedzie”. Skład bandu kilka razy się zmieniał, a z pierwszego składu do dziś pozostali tylko Kazik, Piotr Morawiec oraz Janusz Grudziński. Wokalista i najsłynniejszy muzyk w zespole Kult – Kazik zajął się także kilkoma solowymi projektami, w tym tworząc takie bandy jak Kazik na Żywo i El Dupa. Niemniej jednak nadal jest wierny muzykom z zespołu Kult i cały czas koncertuje na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz