Ostr – raper, producent, a także wirtuoz skrzypiec
Ostr to tak naprawdę Adam Andrzej Ostrowski, posiadający również ksywę Ostry. Jest raperem o dość nietypowej przeszłości – ukończył akademię muzyczną, w której szkolił się z gry na skrzypcach. Artysta działał lub działa w wielu projektach, między innymi w Tabasko, Killing Skills, czy Obóz TA. Współpracował z wieloma sławami polskiego hip-hopu jako producent, kompozytor i muzyk. Na swoim koncie Ostr ma między innymi Fryderyka oraz cztery wyróżnienia czasopisma Ślizg. To jeden z najbardziej znanych i najaktywniejszych polskich raperów, wybrany Artystą Dekady w plebiscycie organizowanym przez stronę internetową Hip-hop.pl oraz specjalistyczną audycję WuDoo.
Ostr pochodzi z Łodzi, z rodziny dość mocno związanej z muzyką. Mama Adama Ostrowskiego pracuje w Akademii Muzycznej w tej samej miejscowości. Raper również poszedł w jej ślady i pobierał nauki na tej zasłużonej uczelni. Choć na skrzypcach grał od trzeciego roku życia, zainteresował się także hip-hopem i już w wieku czternastu lat wraz z kolegami postanowił stworzyć grupę BDC (później LWC). Zespół działał do 1999 roku i wydał dwie nieoficjalne płyty. Ostr działał później w grupie Obóz TA, aby następnie rozpocząć działalność solową. Jego pierwszy album został wydany w 2001 roku i nosił nazwę „Masz to jak w banku”. W tym okresie fani hip-hopu mogli też usłyszeć rapera Ostr w filmie „Blokersi”, do którego ten artysta nagrał jedną z piosenek. Po roku ukazała się kolejna, dość ciekawa płyta Ostrego, czyli „30 minut z życia”, na której nagrano utwory powstałe podczas freestyle-owania, czyli bez przygotowanego wcześniej tekstu. Adam Ostrowski po prostu rapuje na niej to, co gra w jego duszy.
Dużym sukcesem w karierze rapera i zarazem pierwszym komercyjnym okazał się kolejny krążek „Tabasko”, który został zauważony przez krytyków, a słuchacze docenili znajdujące się na nim single, w tym „Kochana Polsko”. Tabasko to także nazwa zespołu, w którego składzie znalazł się między innymi Ostr. Muzyk współpracował też w tym okresie z wieloma innymi grupami sceny hip-hopowej. Także kolejne albumy bardzo dobrze się sprzedawały i przyniosły artyście duży rozgłos, zwłaszcza „Jazzurekcja”, na której znalazły się takie piosenki jak „Komix” i „Odzyskajmy hip-hop”. Ten krążek został nawet nominowany do prestiżowej Superjedynki przyznawanej podczas festiwalu w Opolu. Ostr może się też pochwalić nominacją do Paszportu czasopisma Polityka w 2004 roku. Raper ma na swoim koncie kilka tras koncertowych po całej Polsce.
Adam Ostrowski wystąpił także w filmie „Z odzysku”, jednak była to dość nieznacząca rola. Muzyk nagrał też utwór do tej produkcji. Piosenka miała taki sam tytuł jak film. Ostr nagrał wiele solowych płyt, a także gościnnie występował w ogromnej liczbie utworów innych artystów, sam zajmował się także wyprodukowaniem ich albumów. Jego dyskografia jest bardzo bogata. W prywatnym życiu Ostr jest szczęśliwym mężem i ojcem dwójki synów. W 2015 roku artysta miał duże problemy ze zdrowiem i konieczne było poddanie się operacji, podczas której zrekonstruowane zostało jego płuco.