polski rock

Doda – blaski i cienie gwiazdy pop

Doda, a konkretnie Dorota Rabczewska, bo to jej prawdziwe imię i nazwisko, to jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek pierwszej połowy dwudziestego pierwszego wieku. Błyskawicznie zyskała sławę dzięki występom w muzycznym zespole Virgin, telewizyjnym programie „Bar”, a przede wszystkim dzięki licznym skandalom, które towarzyszą jej od samego początku kariery aż do dzisiaj. Życie prywatne artystki jest również bardzo bogate i nietuzinkowe. Celebrytka ma za sobą nieudane małżeństwo z Radosławem Majdanem – byłym piłkarzem polskiej reprezentacji piłki nożnej. Związki z innymi celebrytami: Adamem Darskim, Błażejem Szychowskim i Emilem Haidarem również zakończyły się bezapelacyjną klęską.

Doda urodziła się w 1984 roku w Ciechanowie, nieopodal Warszawy. Piosenkarka jest bardzo mocno związana ze swoim rodzinnym miastem, gdzie na jej cześć utworzono Miejskie Studio Nagrań, ponadto w 2014 roku została odznaczona medalem „Za zasługi dla Ciechanowa”. U progu swojej kariery Doda związana była z teatrem Buffo, gdzie występowała jako aktorka musicalowa do 2000 roku. Kolejnym etapem jej działalności artystycznej była przynależność do zespołu Virgin, którą rozpoczęła w wieku zaledwie 16 lat. Niedługo później grupa została nominowana do jednej z najważniejszych polskich nagród fonograficznych – Fryderyków. Największą sławę i rozgłos na polskiej arenie muzycznej przyniosły Dodzie utwory „Dżaga” , „Szansa” i „2 Bajki”, a także kompozycja „Nie daj się” wykonana przez wokalistkę po raz pierwszy na festiwalu w Opolu.

Po sześciu latach wspólnej działalności Doda rozstała się z zespołem i rozpoczęła solową karierę. Gwiazda nie stroni jednak od występów z innymi artystami, w 2010 roku podczas sylwestrowego koncertu, wystąpiła z inną wielką diwą narodowej sceny muzycznej – Marylą Rodowicz. Jedną z najnowszych piosenek kontrowersyjnej wokalistki jest utwór „Riotka”, który doczekał się również swojego anglojęzycznego odpowiednika. Doda spełnia się artystycznie nie tylko w roli piosenkarki, jest też autorką tekstów do wykonywanych przez siebie kompozycji, które jednak często spotykają się z krytyką znawców tematu. Negatywną opinię wyraziła o nich między innymi znana nauczycielka śpiewu, Elżbieta Zapendowska, jurorka wielu programów telewizyjnych związanych z tematyką muzyki.

Doda od lat budzi kontrowersje, zarówno poprzez swój wizerunek artystyczny, stroje, jak i liczbę skandali, które ma na koncie. U progu kariery jej znakiem rozpoznawczym były białe kozaki, różowe pióra i tandetne spódniczki. Z biegiem czasu jej styl ewoluował, z najgorzej ubranej polskiej celebrytki do ikony mody, którą ogłosił ją Newsweek w 2010 roku, nadając miano „Najlepiej ubranej Polki”. Nie było to jedyne wyróżnienie artystki na polu modowym, podobne wyróżnienia otrzymała od miesięcznika „Pani” oraz czasopisma „Elle”. Doda tworzy ze swoich koncertów przedstawienia, koloryt dodają im liczne rekwizyty wykorzystywane przez artystkę, wśród których do najbardziej kontrowersyjnych można zaliczyć trumnę, sztuczne serce, czy dłoń. Wokalistkę interesują również motywy fantastyczne i mitologiczne, podczas koncertów realizowanych w ramach trasy The Seven Temptations Tour na scenie pojawiły się syreny, elfy i centaury. Obecnie Doda w ramach koncertowej choreografii wykorzystuje elementy burleski, nie stroniąc od wyzywających wręcz ubrań odsłaniających większą część jej ciała.

Artystka od lat zaangażowana jest w działalność charytatywną. Gwiazda niejednokrotnie wspierała Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, dając koncerty, czy biorąc udział w licytacjach. W 2010 roku piosenkarka ochoczo zachęcała do przyłączenia się do akcji mającej na celu promowanie zapisu do bazy dawców szpiku. Wydarzenie to było związane z zachorowaniem na białaczkę ówczesnego partnera Doroty Rabczewskiej – Adama „Nergala” Darskiego. Choć związek nie przetrwał, charytatywna akcja piosenkarki przyczyniła się do uratowania innych ludzkich istnień i ukazania gwiazdy w dobrym świetle. Za swoje działania Doda została odznaczona tytułem „Gwiazdy Dobroczynności” przez magazyn Newsweek.

Niestety na wizerunku Dody znajdują się również ciemne plamy. Zimą 2014 roku doszło do pewnego przykrego incydentu z udziałem wokalistki i prezenterki telewizyjnej Agnieszki Szulim. W toalecie jednego z klubów wokalistka pobiła swoją medialną koleżankę, zostawiając na ciele Szulim liczne zadrapania i siniaki. Sprawa ta znalazła swój finał w sądzie, który skazał piosenkarkę między innymi na nieodpłatne prace społeczne, liczące czterdzieści godzin.

Dodaj komentarz