polski rock

Zespół Perfect – symbol trudnych lat osiemdziesiątych

Każdy Polak zna przejmujący utwór „Autobiografia”, opowiadający o skomplikowanym i trudnym życiu w ciężkich czasach. To prawdziwy rockowy klasyk, którego autorem jest zespół Perfect. Grający od 1977 roku artyści mają na swoim koncie dużo więcej znanych hitów. Z bandem związani byli dwaj wokaliści, którzy przez lata nadawali ton całej ekipie – Zbigniew Hołdys i Grzegorz Markowski.

Burzliwa historia zespołu Perfect sięga 1977 roku. W tym okresie pochodzący z Warszawy muzycy skupiali się przede wszystkim na graniu coverów oraz współpracował z innymi bardziej utytułowanymi artystami, w tym Anną Jantar i Haliną Frąckowiak. W początkowym okresie pełna nazwa zespołu brzmiała Perfect Super Show and Disco Band, jednak z czasem skrócono ją i pozostało tylko pierwsze słowo. Znaczącym punktem zwrotnym w historii Perfectu było dołączenie do ekipy Zbigniewa Hołdysa w 1978 roku. Ten niezwykle utalentowany muzyk napisał kilka piosenek, które pozwoliły zespołowi na zabłyśnięcie nieco jaśniej na firmamencie polskich gwiazd muzyki rockowej, w tym „Jego nie ma” i „Co się stało z Magdą K.”. Po serii koncertów w Stanach Zjednoczonych w gronie artystów pojawił się Grzegorz Markowski – ochrona imprez masowych.

Lata osiemdziesiąte to czas, gdy Perfect był na fali sukcesu. Tłumy wypełniały sale koncertowe, a wśród najczęściej granych przebojów były takie nieśmiertelne hity jak „Nie płacz Ewka” i „Niewiele ci mogę dać”. Niezwykła historia towarzyszy utworowi „Chcemy być sobą”, wydanemu w 1981 roku. W trudnym dla Polski okresie stanu wojennego zespół Perfect często podczas występów zmieniał tytułowy tekst na „Chcemy bić ZOMO”, co spotykało się z entuzjazmem fanów muzyki rockowej. Wśród najważniejszych piosenek polskiego rocka bez wątpienia jest „Autobiografia”.

Mimo wspaniałych sukcesów w 1983 roku Zbigniew Hołdys postanowił rozwiązać Perfect. Później odbyło się jeszcze kilka koncertów, w tym trasa po Stanach Zjednoczonych. W 1993 roku zespół powrócił, jednak już bez Hołdysa. Artyści nagrali kilka płyt i z sukcesem występowali na najsłynniejszych polskich festiwalach, zgarniając wiele cennych nagród. Perfect mógł też liczyć na swoich wiernych fanów, którzy nadal chętnie oglądali swoich ulubieńców podczas koncertów organizowanych na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz