polski pop

Edyta Górniak, diwa polskiej muzyki

Edyta Górniak to niekwestionowana diwa polskiej sceny muzycznej. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiała na scenie warszawskiego teatru Buffo, gdzie występowała jako aktorka musicalowa. Przełomowym występem na tym etapie jej twórczości, była rola w wyreżyserowanym przez Janusza Józefowicza musicalu „Metro”, dzięki czemu piosenkarka zadebiutowała w największym światowym miejscu sztuki teatralnej – na Broadway’u. Nie była to jedyna przygoda artystki na wielkiej scenie. Jednak punktem kulminacyjnym jej kariery był bezapelacyjnie występ na Eurowizji – największym europejskim konkursie piosenki, gdzie wykonała jedną z najlepszych wykonywanych przez nią kompozycji, a mianowicie utwór „To nie ja!”. Znakomity występ artystki został doceniony zarówno przez wielonarodowe jury, jak i oceniającą publiczność. Ostatecznie, Edyta Górniak na 39. Konkursie Piosenki Eurowizji, zajęła najlepsze w historii Polski, na tym przeglądzie, drugie miejsce, ustępując miejsca jedynie irlandzkiemu duetowi.

Edyta Górniak urodziła się 14 listopada 1972 roku w dolnośląskim miasteczku Ziębice, którego do dnia dzisiejszego jest honorową obywatelką. Jako młoda artystka, Edyta współtworzyła zespół muzyczny, o nazwie System B. Jej wielki talent nie umknął uwadze jednej z najlepszych polskich specjalistek, zajmujących się emisją głosu, a mianowicie Elżbiecie Zapendowskiej, na której lekcje śpiewu uczęszczała, młoda wówczas, wokalistka. Trampoliną do sławy były występy w teatrze Buffo oraz słynny występ na Eurowizji. Po tym ostatnim występie, europejskie media nie mogły zapomnieć o występie Polki o „głosie i wyglądzie anioła”.

W 1995 roku ukazał się debiutancki album Edyty, zatytułowany „Dotyk”. Na krążku znalazło się jedenaście fenomenalnych utworów, w tym, niezapomniany do dziś, nieśmiertelny przebój wokalistki – „Jestem kobietą”, do którego słowa napisał jeden z najlepszych polskich tekściarzy, Jacek Cygan. Kolejne lata twórczości Edyty to czas wzlotów i upadków. W 1998 roku gwiazda wylansowała utwór „Dumka na dwa serca”, który wykonywała w duecie z Mietkiem Szcześniakiem, znakomitym wokalistą. Piosenka ta promowała jeden z najdroższych polskich filmów dwudziestego wieku, „Ogniem i Mieczem”, który jest ekranizacją części Trylogii o tym samym tytule, autorstwa Henryka Sienkiewicza. Romantyczna ballada odniosła wielki sukces i zdobyła niesamowity rozgłos wśród słuchaczy. Została nawet uznana za najlepszą piosenkę pięćdziesięciolecia, według magazynu „Film”.

Niestety, kariera wokalistki nie jest bez rys. Niemały skandal wywołało (tragiczne wręcz) odśpiewanie polskiego hymnu narodowego w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku. Następnie na kilka lat nowe utwory piosenkarki nie pojawiały się na listach przebojów. Złą passę przełamał singiel „To nie tak jak myślisz”, który był przewodnią piosenką polskiej komedii romantycznej, wyreżyserowanej przez Sławomira Kryńskiego. Od 2009 roku Edyta Górniak pełniła funkcję jurorki polsatowskiego programu rozrywkowego „Jak oni śpiewają”. Niedługo później gwiazda została okrzyknięta Najpiękniejszą Polką, wygrywając plebiscyt „Viva! Najpiękniejsi”. Piosenkarka wzięła też udział w programach „Bitwa na głosy”, gdzie pełniła rolę trenerki oraz w polskiej edycji „The voice of Poland”, gdzie zasiadła w jury.

Gwiazda chętnie angażuje się też w akcje ekologiczne i bierze udział w reklamach. W 2016 roku Edyta Górniak po raz kolejny wyraziła chęć udziału w kolejnym, już 61. Konkursie Eurowizji. Do eliminacji startowała z utworem „Grateful”. Ostatecznie, zajęła dopiero trzecie miejsce, przegrywając z Margaret i zwycięzcą, Michałem Szpakiem. Życie prywatne wokalistki nie obfituje w same sukcesy. Edyta od piątego roku życia wychowywała się bez ojca, który porzucił rodzinę. Edyta Górniak ma na swoim koncie liczne związki, zakończone jednak porażką. Gwiazda spotykała się m.in. z aktorem i piosenkarze, Dariuszem Kordkiem, dziennikarzami Piotrem Kraśko i Piotrem Gembarowskim oraz prezesem jednej z największych polskich rozgłośni radiowych, Robertem Kozyrą.

Jedyne jak dotąd małżeństwo piosenkarki z Dariuszem Krupą również zakończyło się niepowodzeniem. Po pięciu latach związku i wspólnej pracy para postanowiła się rozwieźć. Owocem małżeństwa jest syn Allan, który urodził się w 2004 roku. Edyta Górniak wychowuje go sama, od czasu skazania byłego męża na karę więzienia za spowodowanie wypadku samochodowego ze skutkiem śmiertelnym. Gwiazda od lat jest skonfliktowana ze swoją najbliższą rodziną, w tym matką i siostrą. Edyta Górniak szukała też szczęścia u boku osoby niezwiązanej z trudnym światem show biznesu, jednak jej związek z adwokatem, Piotrem Schrammem w 2014 roku zakończył się tak samo, jak poprzednie.

Dodaj komentarz