polski hip-hop

ZIP Squad, prekursorzy ulicznego rapu

ZIP Squad, czyli po prostu Ziomki i Przyjaciele Squad, bo tak brzmi pełna nazwa formacji, to jeden z najbardziej znanych zespołów grających muzykę hip-hop w naszym kraju. Choć artyści wydali tylko jedną płytę – „Chleb powszedni”, uważani są za bardzo wpływowych, ponieważ zapoczątkowali w Polsce nurt ulicznego rapowania. Zespół dość rzadko daje koncerty, a muzycy angażują się bardzo często w występy w innych formacjach, przez co działalność ZIP Squad jest nieregularna, a dyskografia niezmiernie uboga.

ZIP Squad powstał w 1997 roku, a jego członkami zostali muzycy z dwóch grup – TPWC (czyli Trzecie Pokolenie Warszawskiej Colendy) oraz Fundacja nr 1. ZIP Squad zyskał rozgłos dzięki występowi na Rap Day w Warszawie w tym samym roku. Pierwsza i zarazem jedyna płyta w historii ZIP Squad ukazała się jednak dopiero w 1997 roku i była zatytułowana „Chleb powszedni”. Dość znanym utworem formacji jest „Prosto”, który został nagrany w 2006 roku. Obecnie na stałe w ZIP Squad są tacy muzycy jak: Pono, Sokół, Koras, Fu oraz między innymi Ward.

Dwanaście miesięcy później wznowiono album „Chleb powszedni”, jednak ZIP Squad nie poszedł za ciosem i nie nagrał kolejnego wydawnictwa. Muzycy skupili się na solowych projektach, na przykład Pono zajął się swoją płytą „Hołd”, a także grali gościnnie w innych zespołach. Co ciekawe zdarzało się też i tak, że ZIP Squad nagrywał piosenkę, która następnie ukazywała się na albumie innej formacji, na przykład WWO, czyli W Wyjątkowych Okolicznościach. ZIP Squad nigdy nie zakończył swojej działalności i wciąż w planach są kolejne koncerty oraz wydanie następnego albumu. Co przyniesie przyszłość, zobaczymy.

Dodaj komentarz