polski hip-hop

Tede – osobowość muzyczna i telewizyjna

Bez wątpienia w gronie najbardziej znanych artystów polskiej sceny hip-hopowej jest Jacek Maciej Graniecki, znany wszystkim pod pseudonimem Tede. To barwna osobowość muzyczna i telewizyjna, a także producent płyt. Działa od 1994 roku, początkowo w zespole Trzyha (później Warszafski Deszcz), a od 2001 roku także jako solista. Na swoim koncie ma współpracę z wieloma polskimi artystami, między innymi Natalią Kukulską, O.S.T.R., Sistars czy Sokołem i Pono. Ciekawość mediów i opinii publicznej budzą też jego romanse ze znanymi aktorkami i piosenkarkami.

Tede pojawił się na polskiej scenie muzycznej w 1994 roku, występując w zespole 1 Killa Hertz, znanym później jako Trzyha. Po kilku latach owocnej współpracy i wydaniu kilku płyt oraz singli raper postanowił ruszyć dalej jako samodzielny artysta i zajął się karierą solową. Pierwszy album nosił nazwę „S.P.O.R.T.” i powstał w 2001 roku, a promował go singiel „Wyścig szczurów”. Dwa lata później powstał kolejny krążek o dość ciekawej nazwie „3h hajs, hajs, hajs”, przynoszący nowe hity „Wielkie Joł” oraz „Zeszyt rymów”. Tede ma za sobą także otarcie się o komercję podczas pracy z Natalią Kululską przy albumie „Kamienie”. Spotkało się to jednak z dużą krytyką w środowisku hip-hopowym.

Tede to dość kontrowersyjna postać w muzycznym światku. Do historii przejdzie jego konflikt z grupami Płomień 81 i Nowatorem, ciągnącym się od 2005 do 2007 roku. Wszystko rozpoczęło się od tego, że Płomień 81 nagrał utwór, który został uznany przez Tedego jako diss, czyli atak na jego osobę, wytykający mu jego wady i wyśmiewający życie i twórczość. W związku z tym sam postanowił wyprodukować piosenkę pod bardzo „subtelnym” tytułem „Zamknij pysk”. Oczywiście grupa Płomień 81 nie mogła pozostawić tego obojętnie i nagrała utwór, który jednoznacznie był dissem. Tede nie wytrzymał i w tym samym dniu odpowiedział kolejną piosenką. Do kłótni włączył się też Nowator i jego dzieło „Usiądź jak stoisz”. Raperzy wymienili tak między sobą jeszcze kilka utworów. Konflikt zakończył się dopiero w 2007 roku, kiedy to Tede, Nowator oraz Onar, członek grupy Płomień 81 zamieścili kolejne dissy. Sprawę rozstrzygnęli internauci, którzy na portalu hip-hop.pl w głosowaniu zadecydowali, że zwyciężył Onar.

Tede nie bez powodu nazywany jest osobowością telewizyjną. Już w latach 2004-2005 współtworzył program kanału muzycznego Viva Polska – „Bezele”, a w TVN Turbo zupełnie odmienny show „Operacja tuning”. Był też jurorem w polsatowskim programie Fabryka Gwiazd, gdzie szukał nowych talentów muzycznych. Tede związał się także z przemysłem filmowym. Podkładał głos do kilku filmów animowanych, w tym do „Zebry z klasą” oraz kultowych „Wojowniczych Żółwi Ninja”. Osobiście jako aktor pojawił się w produkcjach: „Kryminalni”, „Francuski numer”, serialach „Niania” oraz „Wszyscy kochają Romana”. Już na początku XXI wieku założył wytwórnię płytową pod nazwą Wielkie Joł. Umiejętnie inwestuje kapitał, zakładając między innymi taką markę odzieżową jak PLNY Textylia.

Nie da się ukryć, że część sławy Tedego spłynęła na niego dzięki związkom ze znanymi aktorkami i piosenkarkami, między innymi Weroniką Rosati (występującą w filmach Pitbull, Inland Empire oraz serialach Majka, M jak miłość, czy Strażacy) oraz Magdaleną Schejbal, kojarzoną dzięki występom w serialu Kryminalni i Szpilki na Giewoncie oraz filmom Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną i Nie kłam, kochanie. Trzecią ze słynnych dziewczyn rapera Tede była Magdalena Ciećka, posiadająca pseudonim Dziun. To modelka, a następnie piosenkarka. Wszystkie związki hip-hopowego artysty zakończyły się niestety klęską.

Dodaj komentarz