sławni polscy kompozytorzy

Jan Kaczmarek, kompozytor i wynalazca

Jan Kaczmarek to artysta zaliczany do grona jednego z najwybitniejszych kompozytorów, twórców muzyki, filmów i spektakli teatralnych. Jako jeden z nielicznych na świecie, opanował grę na nietuzinkowym instrumencie, zwanym Fidola Fischera, na którym gra się przy użyciu dwóch smyczków. Za swój wkład w tworzenie dziedzictwa kultury, Jan Kaczmarek został odznaczony w 2006 roku Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a następnie, już w 2015 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Muzyk jest też wizjonerem. Nie tylko gra, ale wynalazł również oryginalny instrument strunowy, o nazwie niewkacz, posiadający aż dziewięćdziesiąt dziewięć strun, wykreowany w 1983 roku.

Jan Kaczmarek pochodzi z rodziny nierozerwalnie związanej z muzyką, nie dziwi więc fakt, że również obrał artystyczną ścieżkę kariery. Częste wizyty w filharmonii i żmudne lekcje gry na fortepianie po latach przyniosły oczekiwany skutek i stały się fundamentem pod karierę i twórczość muzyka. Będąc jeszcze uczniem, Jan Kaczmarek skomponował muzykę do szkolnego hymnu dla konińskiej szkoły i na cele tamtejszych przedstawień artystycznych.

Pod koniec lat siedemdziesiątych, Jan Kaczmarek podjął się współpracy z Teatrem Ósmego Dnia, a następnie z Teatrem Polskim w Poznaniu. U progu lat osiemdziesiątych, artysta odbył swoją pierwszą trasę koncertową na terenie północnego kontynentu amerykańskiego, gdzie również miał okazję wykreować swój pierwszy album zatytułowany „Music for the End”. Niedługo później zdecydował o przeniesieniu się do USA, a konkretnie do Los Angeles na stałe.

Od tego czasu jego kariera nabrała szybkiego tempa, Jan Kaczmarek został przyjęty do grona członków Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Jednak prawdziwy sukces nadszedł wraz z 2005 rokiem, który stał się przełomem w życiu i twórczości muzyka. Właśnie wtedy Jan Kaczmarek zdobył najważniejszą statuetkę na świecie, o której marzy każdy twórca – nagrodę Akademii Filmowej, zwanej potocznie Oskarem, którą uzyskał za muzykę do filmu „Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera. Oprócz działalności artystycznej, Jan Kaczmarek angażował się w polskie życie polityczne, był członkiem komitetu popierającego Bronisława Komorowskiego na stanowiska prezydenta Rzeczpospolitej.

Dodaj komentarz