Wojciech Kilar, autor muzyki do filmu „Pan Tadeusz”
Wojciech Kilar to wybitny polski kompozytor i pianista, urodzony we Lwowie, obecnie należącym do Ukrainy, w dobie dwudziestolecia międzywojennego, a konkretnie w 1932 roku. Artysta ma w swoim dorobku symfonie, uwertury, koncerty, poematy symfoniczne, sonety, mazurki, preludia, a także wiele innych kompozycji, zaliczających się do gatunku muzyki poważnej, zwanej też klasyczną, jak i bogaty dorobek muzyki filmowej.
Wojciech Kilar związany był z muzyką, już od najmłodszych lat, kiedy to pobierał lekcje gry na fortepianie, czyli klawiszowym instrumencie muzycznym, na którym gra na wysokim poziomie nie należy do najłatwiejszych. Artysta zadebiutował po okresie drugiej wojny światowej, w 1947 roku, podczas konkursu „Młodych talentów”, gdzie zaprezentował autorską kompozycję, zatytułowaną „Dwie miniatury dziecięce”, za co przyznane mu zostało drugie miejsce na podium. Następnie Wojciech Kilar kontynuował edukację muzyczną, studia zakończył w 1955 roku, z wyróżnieniem.
W tym samym roku wystąpił na Konkursie Utworów Symfonicznych, odbywającym się podczas V Festiwalu Młodzieży w Warszawie, gdzie jego twórczość kolejny raz została doceniona i wyróżniona. Przez kolejne cztery lata, pianista był związany z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Krakowie, gdzie pełnił funkcję asystenta, edukował się też w stolicy Francji – Paryżu. Wojciech Kilar w swojej twórczości, szukał inspiracji u źródeł sztuki klasycznej, czerpał też z zasobów neoklasycyzmu, rozwijającego się na przełomie XIX i XX wieku. Lata sześćdziesiąte to czas rozkwitu artystycznego kompozytora. Powstały wówczas takie utwory, jak „Herbsttag”, „Diphtongos”, „Générique”, czy „Training 68”.
W kolejnej dekadzie, Wojciech Kilar zaczął coraz intensywniej czerpać ze sfer, religijnej i ludowej. Z tego okresu pochodzi, między innymi, dzieło zatytułowane „Przygrywka i kolęda”, z 1972 roku, dedykowane do gry na oboju oraz instrumenty smyczkowe. Oprócz twórczości należącej do grona muzyki poważnej, Wojciech Kilar tworzył też muzykę filmową, którą skomponował do niemalże stu trzydziestu produkcji. Sławę i liczne nagrody przyniosły mu utwory, stworzone na potrzeby filmów Andrzeja Wajdy, w tym do kultowej ekranizacji polskiej epopei narodowej „Pana Tadeusza”, za którą pianista otrzymał „Złotą Kaczkę”. Muzyk jednak zaprzepaścił szansę na międzynarodową karierę na tym polu, odmawiając realizacji utworów do kinowego hitu „Władcy Pierścieni”, reżyserowanego przez Petera Jacksona.
Wojciech Kilar został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Artysta zaangażował się również w politykę, wspierając Lecha Kaczyńskiego, podczas wyborów prezydenckich w 2005 roku, a po tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem, opowiadał się za kandydaturą na to stanowisko, brata poległego męża stanu, Jarosława Kaczyńskiego. Wybitny polski pianista zmarł 29 grudnia 2013 roku w Katowicach, przegrywając nierówną walkę z guzem mózgu, a uroczystości pogrzebowe prowadzone były przez samego metropolitę katowickiego, arcybiskupa Wiktora Skworca.