Stanisław Moniuszko, najsłynniejszy polski autor oper
Stanisław Moniuszko to zarówno dyrygent, pedagog, jak i organista, jednak najszerszemu gronu Polaków znany jest jako wybitny kompozytor, a wśród jego najważniejszych i okrytych największą sławą utworów należą opery, spośród których najpiękniejsze to „Halka”, a także „Straszny Dwór”.
Stanisław Moniuszko pochodzi ze szlacheckiej rodziny, herbu Krzywda. Urodził się 5 maja 1819 roku w małej i wyludnionej białoruskiej wsi, o nazwie Ubiel. Oprócz okrytych sławą oper, Stanisław Moniuszko jest także autorem licznych baletów, w tym „Monte Christo” i „Na kwaterunku”, operetek, spośród których najpopularniejsze to „Loteria” i „Beata”, kantat, takich jak „Milda” oraz „Widma”. Ponadto Stanisław Moniuszko skomponował msze, a także koncertowe uwertury i pieśni, w tym „Prząśniczkę” oraz „Czarny Krzyż”.
Pierwszą nauczycielką początkującego artysty była jego matka, a następnie kolejno August Freyer, Dominik Stefanowicz oraz Carl Friedrich Rungenhagena. Stanisław Moniuszko po zakończeniu edukacji muzycznej nie tylko komponował kolejne dzieła, ale również pracował jako wykładowca na warszawskim Instytucie Muzycznym. Stanisław Moniuszko w czasie swojego życia odbył wiele podróży, w tym po Pradze, Niemczech i Paryżu, podczas których tworzył kolejne utwory. Śmierć nadeszła dla Moniuszki nagle i niespodziewanie. W wieku pięćdziesięciu trzech lat Stanisław Moniuszko zmarł, z powodu ataku serca. Jego ciało spoczęło na największym warszawskim miejscu pochówku, cmentarzu na Powązkach.