polski pop

Kasia Kowalska, laureatka festiwalu w Opolu

Kasia Kowalska to nie tylko znakomita polska wokalistka, ale i producentka, tekściarka i twórczyni kompozycji. Już pierwsze albumy Kowalskiej zostały pokryte platyną w błyskawicznym tempie. Ważnym wydarzeniem w karierze nietuzinkowej wokalistki był występ w Sopocie. Ten wielki muzyczny festiwal, odbywający się od 1961 roku, tradycyjnie w Operze Leśnej jest fenomenalnym miejscem do ukazania swojego niebywałego talentu szerokiej grupie publiczności. Okazję tę Kasia Kowalska wykorzystała w 1995 roku, kiedy to wykonała utwór „A to co mam…” z albumu „Koncert Inaczej”. Za magnetyzujący występ artystka została odznaczona nie tylko Grand Prix, ale i najważniejszą nagrodą dla każdego piosenkarza, pragnącego zdobyć wielkie grono odbiorców, a mianowicie Nagrodę Publiczności, której opinia jest dużo ważniejsza dla każdego twórcy, nawet od zdania osób nierozerwalnie związanych z branżą fonograficzną.

Kasia Kowalska urodziła się 13 czerwca 1973 roku w Sulejówku, miejscowości znanej każdemu Polakowi, z racji związanego z nią wybitnego marszałka i działacza niepodległościowego, Józefa Piłsudskiego. Kasia Kowalska swoje pierwsze kroki na scenie stawiała z zespołem Evergreen. Tworzyła też przy współpracy z wieloma zespołami, wśród których znalazły się, między innymi Hetman, Piersi czy Talking Pictures. Debiutancka płyta artystki ukazała się na rynku muzycznym 12 września 1994 roku i nosiła nazwę „Gemini”, od łacińskiego słowa, oznaczającego bliźnięta. Po wydaniu krążka Kasia Kowalska odbyła trasę koncertową wraz z wielką polską artystką i piosenkarką, Edytą Bartosiewicz.

Kasia Kowalska była jedną z polskich wokalistek, które reprezentowały Polskę na największym europejskim konkursie piosenki – Eurowizji. Artystka reprezentowała nasz kraj podczas 41. odsłony tego niesamowitego przedsięwzięcia. Pomimo wielkiego talentu i nieziemskiego głosu, gwieździe nie udało się zająć miejsca w ścisłej czołówce. Poprzez wykonanie utworu, pod tytułem „Chcę znać swój grzech”, na norweskiej ziemi, Kasia Kowalska uplasowała się ostatecznie na piętnastym miejscu.

Kolejna płyta artystki miała swoją premierę jesienią, 1996 roku. Na krążku znalazły się takie hity, jak „Tak mi Ciebie brak”, czy „Coś optymistycznego”. Oryginalne przeboje i niespotykane aranżacje sprawiły, że płyta w przeciągu kilku dni została pokryta platyną. W kolejnych latach, Kasia Kowalska została nagrodzona ogromną liczbą muzycznych nagród, począwszy od najważniejszego polskiego wyróżnienia Fryderykiem, poprzez Superjedynkę, aż do tytułu „Najlepszego polskiego artysty” przyznanego przez stację MTV. Wokalistka nie bała się też występu na dużym ekranie, kreując postać młodej, jednak trapionej przez narkotykowy nałóg Moniki w sensacyjnym filmie „Nocne graffiti”. Obok piosenkarki w projekcie wzięli udział jedni z najbardziej znanych i utytułowanych polskich aktorów, w tym Marek Kondrat, Jan Frycz, Danuta Stenka, Stanisława Celińska, czy Radosław Pazura. Najpopularniejszym utworem Kasi Kowalskiej jest piosenka „Prowadź mnie”, którą słuchacze pamiętają nie tylko z rozgłośni muzycznych, ale i komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj”.

Dodaj komentarz