polski pop

Mietek Szcześniak – popowy artysta z Kalisza

Mietek Szcześniak to polski muzyk, tekściarz i kompozytor. Jest aktywny artystycznie od 1970 roku. Znaczącym utworem w karierze artysty był duet z Edytą Górniak. Para wykonywała razem romantyczną balladę, pod tytułem „Dumka na dwa serca”, która była piosenką promującą jeden z najbardziej kasowych polskich filmów – „Ogniem i mieczem”, który był ekranizacją jednej z części Trylogii, autorstwa Henryka Sienkiewicza. Duet ten przyniósł obydwu piosenkarzom sławę i wysoką pozycję na radiowych listach przebojów, został też odznaczony Złotą Kaczką i został uznany za „Najpiękniejszą piosenkę z sercem”.

Mietek Szcześniak urodził się 9 lipca 1964 roku w historycznej stolicy Wielkopolski – Kaliszu. Jego pseudonim to „Miecz”, skrót od tradycyjnego męskiego imienia, Mieczysław. Jako sześciolatek Mietek Szcześniak występował w grupie muzycznej, o nazwie „Ikary”, a następnie w zespole „Funk Factory”. Jednak prawdziwą trampoliną do sukcesu był udział w konkursie „Śpiewać każdy może” oraz na Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu.

Właśnie dzięki nim, Mietek Szcześniak miał możliwość wystąpienia na największym konkursie piosenki w Polsce, o którym marzył niegdyś każdy artysta. Mowa oczywiście o konkursie w Opolu, gdzie za wykonanie utworu „Przyszli o zmroku” Mietek Szcześniak został uhonorowany nagrodą imienia Anny Jantar. Mietek Szcześniak, podobnie jak Edyta Górniak, próbował swoich sił na Konkursie Eurowizji, w 1999 roku. Mietek Szcześniak nie powtórzył jednak sukcesu swojej branżowej koleżanki i ostatecznie zajął odległe, 18. miejsce, wykonując utwór „Przytul mnie mocno”.

Dodaj komentarz