sławni polscy kompozytorzy

Krzysztof Penderecki – nie tylko kompozytor

Krzysztof Penderecki to jeden z najsławniejszych polskich twórców muzyki poważnej. Artysta posiada umiejętności gry zarówno na fortepianie, jak i na popularnym instrumencie smyczkowym, skrzypcach. Krzysztof Penderecki został odznaczony ogromną ilością nagród i wyróżnień, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym w 1964 roku, dziesięć lat później Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego, Paszportem Polityki oraz wieloma innymi. Oprócz działalności kompozytorskiej, Krzysztof Penderecki pełnił zaszczytną funkcję rektora na krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest też pedagogiem i dyrygentem.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w malowniczym mieście Dębica, położonym w województwie podkarpackim nad niewielką rzeką Wisłoką, będącą dopływem największej polskiej rzeki, Wisły. Życie prywatne kompozytora nie obfituje w nietuzinkowe zwroty akcji, burzliwe rozstania, czy romanse. Krzysztof Penderecki ma na swoim koncie dwa małżeństwa, jego drugą żoną została Elżbieta Penderecka, będąca krajową działaczką kulturalną, a także kreatorką konkursów muzycznych. Para ma wspólnie dwójkę, dorosłych już dzieci, Łukasza i Dominikę.

Krzysztof Penderecki zaczął interesować się muzyką już w bardzo młodym wieku. Uczył się wówczas gry na fortepianie i skrzypcach. Będąc zaledwie ośmioletnim chłopcem, skomponował swoje pierwsze utwory. Nauka gry na instrumentach znacząco się utrudniła w czasie drugiej wojny światowej, kiedy dostęp do nowych nut był bardzo skomplikowany. W 1955 roku Krzysztof Penderecki rozpoczął profesjonalną edukację muzyczną, będąc uczniem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, gdzie kształcił się pod czujnym okiem wybitnego polskiego kompozytora, pedagoga i dyrygenta, Artura Malawskiego. 1959 rok przyniósł młodemu muzykowi spory sukces. Podczas konkursu Związku Kompozytorów Polskich udało mu się zgarnąć trzy czołowe wyróżnienia, za genialne utwory, kryjące się pod tytułami: „Strofy”, „Emanacje”, a także „Psalmy Dawida”.

Krzysztof Penderecki jest też pasjonatem wykorzystywania w swoich kompozycjach techniki sonoryzmu, objawiającego się między innymi stukaniem o ściankę instrumentów smyczkowych. Zabieg ten został zastosowany na przykład w utworach „Ofiarom Hiroszimy — tren”, czy też „De natura sonoris”. Twórczość muzyka kwalifikuje się do grona tak zwanej Drugiej Awangardy. Tematyka narodowa, w tym polityczna również znalazła się w orbicie inspiracji tego nietuzinkowego artysty. Do utworów należących do tego typu nurtu zaliczyć można chociażby „Polskie Requiem”.

Talent Polaka jest też doceniany przez zagranicznych słuchaczy. W 1996 roku, kompozytor otrzymał propozycję wykreowania utworu na cześć trzytysięcznego jubileuszu istnienia Świętego Miasta – Jerozolimy, którą ochoczo przyjął stwarzając na ten cel symfonię-oratorium, zatytułowaną „Siedem bram Jerozolimy”. Fragmenty twórczości muzyka odnaleźć było można w historycznym filmie „Katyń” obrazującym historię polskich oficerów, brutalnie zamordowanych przez Rosjan w czasie drugiej wojny światowej, wyreżyserowanym przez jednego z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, Andrzeja Wajdę. Krzysztof Penderecki od 2010 roku zaangażowany jest w życie na krajowej scenie politycznej. W tym właśnie roku pełnił funkcję honorowego członka komitetu popierającego kandydaturę Bronisława Komorowskiego na stanowisko prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, co powtórzył również przed wyborami na to samo stanowisko rozegranymi w 2015 roku.

Dodaj komentarz