disco polo

Shazza – prawdziwe oblicze gwiazdy disco

Shazza, a właściwie Marlena Magdalena Pańkowska to znana polska piosenkarka, wykonująca muzykę z pogranicza disco polo, pop oraz dance. Zajmuje się nie tylko śpiewaniem, tworzy też własne kompozycje, występuje jako aktorka, a także maluje. Shazza jest aktywna artystycznie od 1990 roku. Od tego czasu udało jej się wykreować osiem krążków, spośród których cztery pokryły się złotem, a dwa platyną. Liczba sprzedanych przez nią albumów sięga niemal pół miliona, co jest nie lada osiągnięciem, jak na realia polskiej sceny fonograficznej. Do jednych z jej największych hitów należą takie przeboje, jak „Baiao Bongo” z płyty o tym samym tytule, wydanej w 1995 roku, utwory „Egipskie noce”, a przede wszystkim kultowy singiel „Bierz co chcesz”.

Disco gwiazda Shazza przyszła na świat 29 maja 1967 roku w Pruszkowie, miasteczku położonym nieopodal Warszawy, leżącego nad rzeką Utratą. Shazza ma w swoich rękach konkretny fach, ukończyła technikum o profilu elektronicznym. Ponadto uczęszczała na zajęcia nauki gry na instrumencie klawiszowym – fortepianie. Shazza pierwsze kroki na scenie muzycznej stawiała razem z zespołem Toy Boys wykonującym muzykę disco polo, jednak już w 1992 roku zdecydowała się postawić wszystko na jedną kartę, a co za tym idzie, wejść na ścieżkę samodzielności artystycznej i rozpocząć karierę solową.

Rok później gwiazda związała się z wytwórnią fonograficzną Blue Star. Dzięki wydanej niedługo później płycie z krążkiem „Baiao Bongo”, Shazza została okrzyknięta mianem „królowej disco polo”. Kolejnym przełomowym wydarzeniem w scenicznym życiu wokalistki, było wydanie płyty zatytułowanej „Egipskie noce”, na której znalazł się kultowy i niezapomniany do dziś przebój „Bierz co chcesz”. Shazza pojawiła się również na scenie największego polskiego festiwalu muzycznego w Opolu, gdzie u boku Pawła Kukiza zaprezentowała utwór „Zośka”, czym podbiła serca widowni. Artystka nie bała się też odważnych sesji zdjęciowych i w 2000 roku zdecydowała się na zdjęcia do magazynu Playboy. Gazety zniknęły ze sklepowych półek w błyskawicznym tempie, a Shazza wciąż pozyskiwała coraz to nowe grono oddanych fanów.

Gwiazda zdecydowała się wówczas na zmianę wytwórni muzycznej na Pomaton EMI, działającej od 1995 roku. Jest to również czas zmiany stylu brzmienia wokalistki dotychczas kojarzonej głównie z rytmów disco polo. Shazza postanowiła pójść w bardziej popowe klimaty, wydając płytę zatytułowaną „Jestem sobą”, która jednak nie spotkała się z wielką aprobatą wiernych fanów słuchaczy talentu wokalnego artystki. Niedługo później gwiazda zdecydowała się opuścić rodzimy kraj i zagościć w Stanach Zjednoczonych. Oprócz kariery muzycznej Shazza ma na swoim koncie prowadzenie polsatowskiego programu Disco Relax, a także pełniła funkcję jurorki w audycjach Disco Star na antenie Polo TV. Wokalistka kolejny raz pojawiła się na polskiej scenie muzycznej w 2006 roku, wykonując swoją nową kompozycję w języku angielskim, zatytułowaną „I don’t wanna”. Jednymi z najnowszych piosenek disco gwiazdy są utwory „Napisz do mnie”, a także „Zabaw się ze mną”.

Dodaj komentarz