polski rock

Legendarny Bajm – prawie czterdzieści lat na polskiej scenie muzycznej

Nieprzerwanie od prawie czterdziestu lat, a dokładnie od 1978 roku na największych muzycznych scenach Polski i wszystkich cenionych festiwalach występuje popowo-rockowy zespół Bajm. To już legenda w naszym kraju, jednak co ciekawe skład tak często się zmieniał, że w porównaniu z jego początkami wśród muzyków Bajmu pozostała już tylko jedna osoba – wokalistka Beata Kozidrak, która zdecydowanie jest najważniejszą postacią w zespole, nadającą mu charakterystyczny koloryt za sprawą mocnego i specyficznego głosu oraz ciekawych scenicznych kreacji, czasem nawet nieco ocierających się o granice dobrego smaku i wywołujących małe skandale w polskich czasopismach dotyczących rodzimego showbiznesu.

Bajm powstał w 1978 roku w Lublinie. Wyjaśnienie co oznacza to słowo jest bardzo proste – to pierwsze litery imion założycieli bandu, czyli Beaty Kozidrak, Andrzeja Pietrasa (inicjatora powstania grupy), Jarosława Kozidraka (brata Beaty) oraz Marka Winiarskiego = BAJM. Kariera muzyczna tego projektu potoczyła się niezwykle szybko. Uformowany został w marcu, a już latem cała Polska nuciła pierwszy wielki przebój zespołu – „Piechotą do lata”, a to wszystko za sprawą występu na toruńskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki, gdzie Bajm i jego piosenka znaleźli się w czołowej dziesiątce konkursu, co w tamtych czasach dawało przepustkę do zaprezentowania się na najważniejszym polskim festiwalu w Opolu w konkursie „Debiuty”. Utwór „Piechotą do lata” co prawda nie wygrał, zajął drugie miejsce, ale przyniósł zespołowi sławę na cały kraj. Do dziś jest jednym z najczęściej granych przebojów na koncertach.

Początkowo Bajm komponował piosenki o harcerskim charakterze, a później przeszedł metamorfozę w znacznie bardziej rockowy band. Pierwsza płyta zespołu powstała dopiero w 1983 roku, jednak warto było czekać. Krążek zawierał wiele hitów, między innymi „Nie ma wody na pustyni”, słynne „Józek, nie daruję ci tej nocy” oraz niezwykle przejmujące „Co mi Panie dasz”. Lubelska grupa stała się tak znana, że Bajm zagrał serię koncertów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Zespół znalazł się na fali sukcesu i nagrywał kolejne płyty, wśród których trzecia znów przyniosła wielki hit – „Dwa serca, dwa smutki” i długo okupowała pierwsze miejsce na listach przebojów w naszym kraju. Muzycy zostali wielokrotnie docenieni także przez jury konkursów, w tym festiwalu w Sopocie i Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Wiele działo się także w życiu prywatnym wokalistki Beaty Kozidrak i inicjatora powstania zespołu Bajm – Andrzeja Pietrasa, którzy zostali parą, a następnie pobrali się. W 1986 roku Pietras został menedżerem grupy, będąc wielkim wsparciem dla swej żony. Z ekipy odszedł też brat Beaty, Jarosław (później jednak od czasu do czasu współpracował z zespołem). Nowi muzycy nadali Bajmowi bardziej rockowy charakter, zwłaszcza na pycie „Biała armia”. Zespół wystąpił nawet w filmie „Pan Kleks w kosmosie”, a także skomponował piosenkę do tej produkcji, pod tytułem „Ratujmy kosmos”.

Bajm nie przestawał koncertować i wydawać nowe płyty także w latach 90. i na początku XXI wieku, wypuszczając w świat tak znane piosenki jak „Ta sama chwila”, „Szklanka wody” oraz „Myśli i słowa”. Zespół zaczął powoli ewoluować w stronę nieco bardziej melodyjnej muzyki pop, ostatecznie znajdując swoje miejsce gdzieś pośrodku, łącząc elementy rocka z popem, a także zapraszając do współpracy zagranicznych producentów. Łącznie Bajm wydał dziesięć albumów studyjnych. W 2005 roku jego legenda została doceniona na Sopot Festival, gdzie muzycy otrzymali Złotego Słowika jako uhonorowanie całokształtu swej twórczości. Wokalistka Beata Kozidrak podjęła też kilka prób solowych występów, nagrywając między innymi piosenki do filmów „W pustyni i w puszczy” i „Stara baśń” (utwór nagrywany wraz ze swoją córką Katarzyną Pietras) oraz motyw muzyczny do serialu „M jak miłość”. Jej kompozycje zyskały uznanie krytyków oraz publiczności i zostały wielokrotnie nagrodzone cennymi nagrodami muzycznymi, między innymi Fryderykami. Kozidrak otrzymała też Wiktora w kategorii najpopularniejsza gwiazda estrady.

Dodaj komentarz