polski hip-hop

Gang Albanii, kontrowersyjny projekt skandalisty Popka

Gang Albanii przebojem wdarł się na polską scenę muzyki hip-hop, zdobywając ogromną popularność przede wszystkim dzięki internetowemu serwisowi Youtube, w którym publikuje swoje piosenki. Teledyski powstałego w 2014 roku zespołu są kontrowersyjne nie tylko pod względem wizualnym, lecz przede wszystkim jeśli chodzi o odważne i pełne niecenzuralnych słów teksty, opowiadające o kobietach, imprezach i życiu w dzisiejszym świecie. Główną gwiazdą jest raper Popek, który słynie z niezwykle burzliwego życia. Dość powiedzieć, że artysta ma za sobą siedem lat odsiadki w więzieniu oraz wielką bliznę na policzku, którą kopiują jego wierni fani, nierzadko nie za pomocą kosmetyków, lecz noża.

Na wstępie wyjaśnić trzeba jedną, dość podstawową rzecz. Gang Albanii nie ma nic wspólnego z tym pięknym, europejskim krajem. Tak naprawdę nie wiadomo dlaczego raperzy postanowili nadać swojemu zespołowi taki właśnie tytuł. Może mają za sobą jakieś starcia z przestępcami z Albanii, którzy w dość dużej liczbie emigrują do Wielkiej Brytanii, a może to po prostu jedna z wizji, jaką podczas narkotycznej ekstazy zaobserwował Popek. Nie da się jednak ukryć, że nazwa znakomicie wpisuje się w klimat zespołu i jest bardzo łatwa do zapamiętania, a przy tym dość enigmatyczna. Gang Albanii to stosunkowo młody zespół, powstały pod koniec 2014 roku. Jego założycielem był Popek, czyli Paweł Rak, który wcześniej występował z zespołem Firma.

Życie i twórczość Popka to historia na ciekawy film. Jako nastolatek wyprowadził się z domu i nigdy nie ukończył żadnej szkoły. Posługuje się jednak dwoma językami obcymi – angielskim i niemieckim. Popek ma za sobą siedem lat pobytu w więzieniu. Jego wygląd może wielu przerażać – artysta przeprowadził kilka zabiegów medycyny estetycznej, dzięki którym stał się posiadaczem tatuaży na gałkach ocznych oraz ogromnej blizny na twarzy. Na potrzeby jednego z teledysków poświęcił się w dość specyficzny sposób, podwieszając się na hakach wbitych w skórę. Z naturalnością zbyt wielkiego związku nie ma też już jego szczęka, ponieważ postanowił wymienić wszystkie zęby na złote implanty. Ten proces nie został jeszcze zakończony. Raper ma w planach wyrywanie drogocennych zębów obcęgami w jednym z kolejnych utworów. Paweł Rak przez wiele lat przebywał w Wielkiej Brytanii i nie mógł wrócić do Polski z powodu wydanego na niego europejskiego nakazu aresztowania. Dopiero wiosną 2016 roku to obostrzenie przestało obowiązywać i po raz pierwszy od dawna Popek pojawił się w kraju. Warto też dodać, że raper uprawiał mieszane sporty walki oraz krav magę.

Gang Albanii to nie tylko Popek, ale także Rozbójnik Alibaba i Borixon. Obaj mają za sobą wiele lat pracy na polskiej scenie hip-hopowej, współtworząc z Sokołem i Pono, Monopolem i Frankiem Kimono. Utworem, który pozwolił zespołowi Gang Albanii na wdarcie się do czołówki piosenek odtwarzanych w serwisie Youtube był „Albański Raj”. Oczywiście jak cała grupa utwór był bardzo kontrowersyjny i opowiadał o kobietach lekkich obyczajów, dzikich imprezach oraz zażywaniu nielegalnych substancji. Refren jest w zasadzie niezrozumiały, ale i tak chwytliwa muzyka i rapujący kosmita Popek wystarczyli, by młodzi fani tego rodzaju rytmów okrzyknęli Gang Albanii odkryciem roku.

Muzycy mają na swoim koncie dwa albumy – debiutancki „Królowie życia” z kwietnia 2015 roku, który trzykrotnie pokrył się platyną oraz pochodzący z kwietnia 2016 roku krążek „Ciężki gnój”. Na pierwszym z nich pojawiło się wiele utworów, które szybko stały się hitami i mają miliony odsłon, w tym „Kokainowy baron”, „Klub Go Go”, „Albański raj” oraz „Dla prawdziwych dam”. Sam album otrzymał nagrodę Bestsellerów Empiku 2015 roku. Z kolei płytę „Ciężki gnój” promują piosenki o równie wdzięcznych nazwach: „Albańskie kakao” oraz „Kocham Cię robaczku”.

Gang Albanii z racji problemów Popka z powrotem do Polski miał duże kłopoty z organizowaniem koncertów. Odbywały się one w angielskich klubach, zresztą w tym samym kraju nagrywano teledyski do poszczególnych utworów. Ciekawostką i swoistym nowum na polskiej scenie muzycznej były koncerty grane za pomocą internetowej aplikacji Skype. Pierwszy koncert w naszym kraju miał miejsce dopiero 15 kwietnia 2016 roku i oczywiście wejściówki na to wydarzenie wyprzedały się w błyskawicznym tempie. Kontrowersyjny Gang Albanii ma w Polsce tysiące fanów i jeszcze więcej przeciwników, którzy protestują przeciwko niecenzuralnym tekstom używanym w piosenkach, obscenicznym teledyskom oraz promowaniu zespołu wśród dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz